Tekirdağ

Tekirdağ Hakkında Bilgi

Kısaca Tekirdağ Tarihi

Anadolu ile Balkanlar arasındaki konumu ve bereketli topraklarıyla Tekirdağ, tarih boyunca çok sayıda kültür ve kavim egemenliğine tanıklık etmiştir. Yapılan araştırmalarda tarih öncesi ve sonrası dönemlere ait bir çok kalıntı bulunan Tekirdağ’da yerleşim izleri M.Ö. 4000 yıllarına kadar uzanmaktadır.

Kazı araştırmaları sonucu Tekirdağ’ın sahil şeridinde İlk Tunç Çağı’na, Şarköy ilçesindeki Güngörmez ve Güneşkaya Mağaraları ile Marmara Ereğlisi’ndeki Toptepehöyük’te Kalkolitik Çağ’a ait buluntulara rastlanmıştır.

M.Ö. 7. yy’da Trakya’da Grek kolonilerinin kurulmasıyla bölge ticarete açılmış ve Marmara kıyılarında kentler kurulmuştur. Trakya M.Ö. 514 yıllarında Pers egemenliğine girmiş, M.Ö. 478’de Atina’nın Attik/Delos Deniz Birliği’nin Persleri Trakya’dan uzaklaştırmasına kadar bu hakimiyet devam etmiştir.

M.Ö. 342’de Makedonya Kralı II. Philip, Trakya’yı ele geçirerek Odrys Krallığı’nı kendine bağlamıştır. II. Philip’in oğlu Büyük İskender’in ölümünden sonra ise Trakya, Lysimachos’un egemenliğine girmiştir. M.S. 46 yılında İmparator Cladius’un Trakya’da bir Roma Eyaleti kurmasıyla, bölge uzun yıllar önce Roma sonra Bizans egemenliği altında kalmıştır.

Evliya Çelebi, seyahatnamesinin bir bölümüne; “Süslü cihan bağı, yani İrem cenneti gibi Tekirdağ şehrinin özellikleri” yazarak giriş yapıp sayfalarca övmüş Tekirdağ’ı. Ünlü yazarımız Namık Kemal de memleketi olan bu şehir hakkında her fırsatta methiyeler dizmiş. Ama bizim Tekirdağ’ın güzelliğini fark etmemiz biraz geç oldu. Yüzyıllarca övgüyle bahsedilen, Balkanların en önemli liman şehri olarak gösterilen Tekirdağ’ı, Malkaralı bir dostumuzun ikram ettiği peynir helvası sayesinde tanıdık. O nasıl bir lezzet.. Peynir helvası bile bu kadar güzel olan şehrin kim bilir kendisi nasıl güzeldir diyerek Malkara’ya doğru yola koyulduk..

Biraz Avrupa, biraz Anadolu, biraz Roman havası.. Güzel şehir Tekirdağ vesselam.. Eğlence konusunda da Latin Amerikalıları aratmıyor Tekirdağlı kardeşlerimiz onu da söyleyelim. Ne yapın edin bir Trakya düğününe kendinizi mutlaka davet ettirin. Bir de peynir helvasının yanında Tekirdağ köftesi var ki, Türk mutfağında yeri özeldir.

Tekirdağ Nerede? Nasıl Gidilir?

Tekirdağ, Marmara’nın Trakya Bölgesi’ndeki illerinden biridir. Güneydoğu sınırı Marmara Denizi ile çevriliyken kuzeydoğusunda Karadeniz’e çok küçük bir sınırı vardır. Doğuda İstanbul, batıda Edirne, kuzeyde Kırklareli, güneyinde ise Çanakkale ile komşudur.

Tekirdağ ulaşım rehberi genel olarak şu şekilde;

# Tekirdağ Karayolu Ulaşımı;
İstanbul’a özel araçla sadece 2 saat mesafede olan Tekirdağ’a karayolu ulaşımı son derece rahat ve kolaydır. Ayrıca Türkiye’nin her noktasından İstanbul aktarmalı olarak otobüs seferleri ile Tekirdağ’a ulaşım da mümkün.

  • İstanbul – Tekirdağ arası yaklaşık 150 kilometre ve 2 saat.
  • Ankara – Tekirdağ arası yaklaşık 590 kilometre ve 6 saat 30 dakika.
  • İzmir – Tekirdağ arası yaklaşık 420 kilometre ve 6 saat.
  • Bursa – Tekirdağ arası yaklaşık 320 kilometre ve 4 saat.
  • Erzurum – Tekirdağ arası yaklaşık 1400 kilometre ve 15 saat 30 dakika.
  • Van – Tekirdağ arası yaklaşık 1800 kilometre ve 21 saat.
  • Trabzon – Tekirdağ arası yaklaşık 1300 kilometre ve 15 saat.

 Tekirdağ Havayolu Ulaşımı;
Şehirde Tekirdağ Çorlu Atatürk Havaalanı bulunuyor. Bu havalimanı Tekirdağ merkeze yaklaşık 80 km. ve 1 saat uzaklıkta. Çorlu merkeze ise yaklaşık 15-20 dakika mesafede. Burada Ankara – Tekirdağ arası direkt uçuş seferleri yapılıyor. Çorlu Havaalanı’ndan Tekirdağ merkeze ve bazı ilçelere sürekli olarak servis ve otobüs imkanı bulabilirsiniz.

 

Tekirdağ

Şehri Keşfedin

Tekirdağ
.
1.200 ₺ /Günlük
Tekirdağ
.
1.500 ₺ /Günlük
Tekirdağ
5 Otomatik 1 4
.
1.600 ₺ /Günlük

Daha fazla göster

Şehir Haritaları

Mesajlar {{unread_count}}
Sohbet Et: {{currentConversation.display_name}}
{{chat.display_name ? chat.display_name[0] : ''}}

{{chat.display_name}}

Sen: {{chat.last_message.content}}

{{chat.unread_count }}