Pandeminin de etkisiyle araç kiralamalarda artış yaşandı. Yaşanan artışla birlikte ise dolandırıcılık tarafında da beklenmedik durumlar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle yaz tatilleri ve bayramlarda tercih edilen araç kiralama için özellikle araç yaşı ve kontrat çok önemli. Aynı zamanda uzmanlar taklit siteler konusunda da uyarıyor.

 

Son yıllarda araç kiralamalar ön plana çıkmaya başladı. Araç sahibi olmak yerine araç kiralayarak seyahat etmek gittikçe popülerleşiyor. Özellikle tatil ve bayramlarda tercih edilen Araç Kiralama işlemleri kimi zaman sakıncalı durumlara neden olabiliyor. 

Koronavirüs salgınıyla da yükseliş trendine giren araç kiralama özellikle ulaşımın her tipinde ve aşamasında sağlık en önemli unsur haline geldiğinden hijyen açısından öncelikli bir faktör oldu. Ancak bunların yanı sıra araç kiralarken mutlaka dikkat edilmeli. Dolandırıcılığa da açık olan bu alanda kiralama kontratından, taklit sitelere, aracın yaşından arıza ve çalınma durumlarına kadar dikkat edilecek birçok nokta var. 

"GİTTİKÇE POPÜLERLEŞİYOR"

Yolcu360 Chief Brand Officer’ı (CBO’su) Samet Ensar Sarı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu popülerleşmenin etkisini çok yoğun hissediyoruz. İnsanların alışkanlıkları değişiyor, özgürce seyahat etme ihtiyacının artması araç kiralamaya olan yönelimi arttırıyor. Yaşanan bu ilginin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini öngörüyoruz" dedi.

ÖZEL GÜNLERDE TERCİH EDİLİYOR

'Araç kiralamada en yoğun geçen dönemin Turizm sektörü için de geçerli olan ve “peak season” olarak tanımlanan yaz dönemi ile bayramlar ve özel günler olduğunu söyleyebiliriz' diyen Sarı, "Çünkü insanlar genellikle bu dönemlerde tatil planı yapıyor ve gittikleri yerde araç kiralama ile ilgili desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Olağan dönemde hafta sonları için özellikle cuma günü araç alıp 2 gün dinlenme ya da program amaçlı da kullanılıyor. Hafta içinde ise sıklıkla iş seyahati için araç kiralama yapılıyor" açıklamasında bulundu. 

YÜKSEK RİSK TAŞIYOR

Sarı araç kiralayanların sorumluluklarından bahsederken, "Kiralama yaptıkları araca zarar gelmemesi, herhangi bir yerinde çizik ya da hasar oluşmaması sorumluluğu aracı kiralayan kişiye ait. Bu riskleri karşılamak için sunulan sigorta poliçelerinin mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor. HGS, OGS geçişleri ve trafik cezalarının bedelleri ve aracın yakıt masrafını da aracı kiralayan kişinin ödemesi gerekiyor" dedi. 

MUTLAKA KONTROL EDİN!

Sarı sözlerine şöyle devam etti: "Araç kiralayan kişinin aracı alırken herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol etmesi önemlidir. Güvenilir ve kurumsal bir yerden aracını kiralaması yaşayacağı sorunlarının önüne geçmek ve kaliteli bir hizmet almak adına kişilere kolaylık sağlayacaktır. Özellikle müşteri deneyimi konusunda iyi olan firmaları tercih etmeleri araç kiralama süreçlerini daha rahat ilerletmelerini sağlayacaktır. Ayrıca yaş, findeks ve ehliyet konusunda gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığını teyit etmeleri önerilir."

EN YOĞUN DÖNEM BAYRAMLAR

Miniyol Kurucu Ortağı Yaşar Çelik yaptığı açıklamada “Araç kiralama sektörü sezonsallığı olan bir sektördür. Resmi tatiller ve dini bayramlar özellikle sektörün en yoğun dönemidir. Yaz ayları ise yine sektörde araç talebinin en fazla olduğu dönemlerdir. Yaz aylarında talebin artmasının yanı sıra ortalama kiralama gün sayıları ve araç fiyatları da artmaktadır. Kış aylarında ise daha kısa süreli ve daha uygun fiyatlı araç kiralamaları yapılmaktadır” dedi.

KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN!

'Herhangi bir dolandırılması riski yok diyebiliriz. Kullanıcıların araç kiraladıktan sonra herhangi bir suiistimal ile karşılaşmamak için kimlik ve kredi kartı bilgilerini firma yetkilileri dışında hiç kimse ile paylaşmamalarını yine de tavsiye ederiz' diyen Çelik aynı zamanda kişilerin kiraladıkları araçlardaki sorumluluklarını da şöyle sıraladı: "Kişiler kiraladıkları araçlardaki hasar, parça değişimi, arıza gibi durumların kullanıcı ihmali ya da kasti olarak yapılması durumunda bu zararlardan sorumludur. Ancak herhangi bir kaza ya da kişinin kontrolü dışında gerçekleşen olaylardan kullanıcıların sorumluluğu bulunmamaktadır. Her ihtimale karşın sorumluluğu sıfıra indirmek isteyen kullanıcılar için ise tam kasko, mini hasar sigortası gibi ek ürünler de bulunmaktadır."

ÇOK BÜYÜK BEDELLER ÖDEYEBİLİRSİNİZ

Çelik araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle açıkladı: "Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, firmanın güvenilir olmasıdır. Kiralanan aracın bakımlarının düzenli yapılması, lastiklerinin düzenli kontrol edilmesi, hasar durumu, çalışmayan aksamının olup olmadığının düzenli kontrolü kiralık aracı kullanırken ki yol güvenliğini etkileyen önemli noktalardır.  Diğer yandan kiralanan aracın rent a car aracı olarak sigorta ve kaskosunun olması da son derece önem arz etmektedir. Aksi durumda herhangi bir hasar ya da kaza durumunda kullanıcılar çok büyük bedeller ödemek zorunda kalabilir. Tüm bu sebepler bir araya geldiğinde kiralama yapılan firmanın iyi araştırılması ve sadece fiyata bağlı kalarak araç tercihinin yapılmaması gerekmektedir."

SAHTE KİRALAMA SİTELERİNE KARŞI ÖNEMLİ UYARI

'Özellikle araç kiralamaya yoğun talebin olduğu dönemlerde dolandırılma vakalarında artış yaşanıyor' diyen Ekici "Bu tür olumsuz durumlar ile karşılaşılmaması için tüketiciyi uyarmak amacıyla iletişim çalışmalarımız devam ediyor. Sayıları önemli derecede artan sahte araç kiralama sitelerine ve sosyal medya hesaplarına karşı tüketicilerin dikkatli olmasını, kiralama yaptıkları internet sitelerini kontrol etmeden işlem gerçekleştirmemelerini öneriyoruz" açıklamasında bulundu. 

Ekici kişilerin kiraladıkları araçlarda sorumlulukları şöyle sıraladı: "Aracı kiralayacak kişinin ehliyet, kimlik ve kendi adına ait kredi kartı ile birlikte kiralama ofisinde hazır bulunması gerekmektedir. Yabancı müşteriler için ise pasaport ve Latin harfleriyle düzenlenmiş ehliyet yeterli olacaktır. Kiralama yapacak kişiden başkası aracı kullanacak ise kiralama sözleşmesinde mutlaka isminin geçmesi beklenmektedir. Olası kaza vb. durumlarda aracın yerini değiştirmeden, en yakın polis veya jandarma karakoluna ve ilgili kiralama şirketine haber verilmelidir. Pandemi dönemiyle birlikte müşterilerin Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı HES (Hayat Eve Sığar) uygulaması üzerinden sorgulanıp riskli durumda araç kiralama hizmeti sağlanamamaktadır. Kiralama yapan müşterilerin hijyen kurallarına (maske-mesafe) uyarak sürecin herkes adına sağlıklı ilerlemesine destek olması önem arz ediyor."